5. Uluslararası Ünv. Sıralama ve Kal. Güv. Semp.

30 Nisan 2013 tarihinde 5.si gerçekleştirilen sempozyuma Dünya’nın birçok ülkesinden 180’i aşkın temsilci katıldı. Türkiye’den 10 katılımcının bulunduğu sempozyumda Üniversitemiz de temsil edildi.
Dört oturum yapılan Sempozyumda, dünya çapında üniversitelerin kıyaslamalı performanslarını inceleyen iki ana sıralama sistemi ele alındı: Times Higher Education World University Rankings ve yeni uygulamaya geçecek olan U-Multirank
İlk oturumda Avrupa Komisyonu Yaşam Boyu Öğrenme (Yüksek Öğretim ve Uluslararası İlişkiler) Direktörü Mr. Jordi Curell Global Üniversite Sıralama Sistemlerinin Rolü ve Önemi hakkında konuştular.
İkinci oturumda konuşan CHE isimli Yükseköğretim think-tank kuruluşunun sıralamalardan sorumlu yöneticisi Mr. Gero Federkeil ilk sonuçları 2014 senesinde açıklanacak olan U-Multirank sıralama sistemini detaylarına inerek anlattı.
3. Oturumda, Times Higher Education (THE) isimli yayının baş editörü Phil Baty Uluslararası Sıralama Sistemlerinin yüksek öğretim politikaları üzerindeki etkileri üzerine bir konuşma yaptı. 
Son oturumda Prof. Andres Carrion Garcia E3M Projesi kapsamında üniversitelerin kendi yapılarından bağımsız olarak yürüttükleri jenerik misyonları hakkında konuştu. Üniversitelerin topluma olan sorumlulukları ve bunla ilgili olarak gerçekleştirdikleri performansın nasıl ölçülebileceği tartışıldı. 
Sempozyumun detayları ve sonuç bölümü için tıklayınız
 
Sempozyum ile ilgili alanında uzman kişilerin sunumları için:
U-Multirank - Gero Federkeil
Times Higher Education - Phil Baty
Measuring 3rd Mission - Andres Carrion Garcia
>